LGD_slider-02 LGD_slider-03 LGD_slider-04

sp banermpu baner


festiwal tz ico

festiwal tz ico

festiwal tz ico

festiwal tz ico

mojpomysl ico

____

festiwal tz ico

festiwal tz ico

festiwal tz ico

festiwal tz ico

Festiwal Smaki Jesieni 2017

 

Relacja z VII Festiwalu ,,Smaki Jesieni” 2017 w Poperczynie.

W dniu 13 października 2017 roku w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Poperczynie odbył się VII Festiwal ,,Smaki Jesieni”.

 

   Grono przybyłych gości - przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, Starostwa Powiatowego w Krasnymstawie, Gminy Krasnystaw, Miasta Krasnystaw, Gminnych Ośrodków Kultury, Organizacji Pozarządowych, Parafii oraz Kół Gospodyń Wiejskich z Powiatu Krasnostawskiego przywitała Pani Dorota Sawa Prezes Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Krasnystaw PLUS”. W trakcie tegorocznego festiwalu zaprezentowano publikację ,,Smaki Ziemi Krasnostawskiej” promującą dziedzictwo kulinarne Regionu Krasnostawskiego. Projekt wspólnej publikacji kulinarnej zrealizowany został przez lidera projektu Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Gminy Fajsławice w partnerstwie z Lokalną Grupą Działania ,,Krasnystaw Plus”, LGD ,,Dolina Giełczwi” przy wsparciu Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Krasnostawskiego. Uczestnikom spotkania festiwalowego przekazano również informacje o etapach planowanej realizacji projektów w ramach lokalnych strategii rozwoju finansowanych z PROW 2014-2020 tj.:

  • Wprowadzenie na rynek marki lokalnej ,,Krasna Chata”,
  • Utworzenie inkubatora przetwórstwa lokalnego.

Festiwalowy konkurs „Smaki Jesieni – produkty z owoców jesieni” zorganizowany został w dwóch kategoriach:

  • ,,Ciasto drożdżowe z wykorzystaniem owoców jesieni”,
  • ,,Smakowity napitek z wykorzystaniem owoców jesieni”.

Za najlepsze ciasto festiwalu (I miejsce) komisja konkursowa w składzie wybranym z przedstawicieli gmin uznała ciasto „Pampuły drożdżowe z gruszkową niespodzianką” zgłoszone przez reprezentację KGW z Gminy Fajsławice. Kolejne miejsca zajęły Zespół Kulinarny z Gorzkowa ( II miejsce) za ciasto „Ciasto drożdżowe z jabłkami i śliwkami” oraz reprezentacja KGW z Gminy Kraśniczyn za ciasto „Pierogi z jabłkami” (III miejsce).

Wśród zgłoszonych smakowitych napitków komisja konkursowa najlepiej oceniła ,,Napitek Śliwkowy” zgłoszony przez reprezentację KGW z Gminy Rudnik (I miejsce), ,,Napitek z jabłek czyli szarlotka w płynie” zgłoszony przez reprezentację KGW z Gminy Gorzków (II miejsce) oraz ,,Napitek z bzu czarnego” zgłoszony przez reprezentację KGW z Gminy Krasnystaw (III miejsce).

Oprawę muzyczną, biesiadne przyśpiewki do zabawy festiwalowej zapewnił bogaty repertuar Kapeli Ludowej „Cukrowniacy” z Siennicy Nadolnej, Kapeli ,, Uroczysko” z Krasnegostawu, Kapeli Ludowej z Gorzkowa oraz Kapeli Ludowej ,,Żółkiewiacy” z Żółkiewki.

   W imieniu Zarządu Stowarzyszenia Lokalnej Grupy Działania ,,Krasnystaw Plus” pragniemy serdecznie podziękować wszystkim Paniom z Kół Gospodyń Wiejskich reprezentujących Gminy: Fajsławice, Izbica, Krasnystaw, Kraśniczyn, Łopiennik Górny, Rudnik, Żółkiewka, Gorzków, Siennica Różana, Miasto Krasnystaw oraz współorganizatorom: Wójtowi i pracownikom Gminy Żółkiewka oraz Zarządowi i Członkom Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Olchowieckiej za udział i zaangażowanie w organizację VII Festiwalu ,,Smaki Jesieni” w Poperczynie !

Dorota Sawa
Prezes Zarządu

Partnerzy:

Powiat Krasnostawski Gmina Krasnystaw Gmina Fajsławice Gmina Gorzków Gmina Izbica Gmina Kraśniczyn Gmina Łopiennik Górny Gmina Rudnik Gmina Siennica Różana Gmina Żółkiewka Miasto Krasnystaw

PROW 2014 2020

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Operacja mająca na celu prowadzenie strony internetowej współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej
w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”,
poddziałanie „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Celem operacji jest sprawne wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju, w tym realizacja Planu Komunikacji.