Konkursy dla JST
Przyznawanie pomocy
1. W jednym naborze wniosków dany wnioskodawca może złożyć tylko jeden wniosek o przyznanie pomocy, za wyjątkiem naboru wniosków na projekty grantowe.
2. Nabory wniosków będą ogłaszane odrębnie dla poszczególnych zakresów wsparcia i przedsięwzięcia.
Forma, wysokość oraz limit pomocy
1. Zwrot części kosztów kwalifikowalnych. Maksymalny dopuszczalny poziom pomocy na operację, tj. stosunek wysokości przyznanej pomocy – inaczej ogólnej wartości projektu – do kosztów kwalifikowalnych, wynosi 75% - w przypadku operacji realizowanych przez JSFP, z czego pomoc finansowa z EFRROW wynosi maksymalnie 55% kosztów kwalifikowalnych, a pozostałe 20% kosztów kwalifikowalnych ze środków budżetu państwa;
2. Pomoc przyznawana jest w formie refundacji poniesionych wydatków kwalifikowalnych z możliwością zawnioskowania o wypłatę zaliczki lub wyprzedzającego finansowania.
Oznacza to, że po podpisaniu UoPP Beneficjent może ubiegać się o wypłatę zaliczki w wysokości 50% lub wyprzedzającego finansowania.
Zaliczka to środki otrzymane przez Beneficjenta w wysokości 50% dofinansowania, przed poniesieniem wydatków w ramach realizowanej operacji.
Otrzymanie środków z zaliczki następuje po podpisaniu umowy o przyznanie pomocy i ustanowieniu zabezpieczenia w formie weksla in blanco wraz z deklaracją wekslową (jednak przede wszystkim należy zawnioskować o zaliczkę we wniosku o przyznanie pomocy).
Środki z zaliczki należy wydatkować zgodnie z zapisami UoPP oraz regułami określonymi w wytycznych podstawowych.
Wyprzedzające finansowanie to środki publiczne z budżetu państwa wypłacane przed poniesieniem wydatków w ramach realizowanej operacji. Otrzymanie środków w ramach wyprzedzającego finansowania następuje po podpisaniu UoPP i ustanowieniu zabezpieczenia w formie weksla in blanco wraz z deklaracją wekslową (jednak przede wszystkim należy zawnioskować o wyprzedzające finansowanie we wniosku o przyznanie pomocy).
Środki w ramach wyprzedzającego finansowania należy wydatkować zgodnie z zapisami UoPP oraz regułami określonymi w wytycznych podstawowych.
UWAGA: nie jest możliwe łączenie, w ramach tej samej operacji, instrumentu zaliczki oraz instrumentu wyprzedzającego finansowania. W przypadku skorzystania przez Beneficjenta z zaliczki lub wyprzedzającego finansowania, pozostała kwota dofinansowania będzie wypłacona w formie refundacji poniesionych wydatków kwalifikowalnych.
Refundacja – to zwrot środków wcześniej wydatkowanych w ramach realizacji operacji.
W odróżnieniu od płatności zaliczkowych, czy wyprzedzającego finansowania, refundacja (części lub całości wydatków) następuje, gdy wydatki poniesione są kwalifikowalne oraz uwzględnione w zestawieniu rzeczowo – finansowym operacji. Oznacza to, że najpierw ponoszone są wydatki w trakcie realizacji operacji ze środków własnych beneficjenta, a dopiero później, po wykazaniu poniesionych wydatków, są one zwrócone, czyli refundowane ze środków europejskich w określonej wysokości i w oparciu o określone dokumenty.
Szczegółowe informacje na temat tych form wsparcia zostały określone w wytycznych podstawowych.
Warunki podmiotowe przyznawanie pomocy
1. Pomoc przyznaje się jeżeli Wnioskodawca posiada siedzibę lub oddział, które znajdują się na obszarze wiejskim objętym Lokalną Strategią Rozwoju.
2. Pomoc przyznaje się Jednostce Sektora Finansów Publicznych (JSFP) albo organizacji pozarządowej.
Warunki przedmiotowe
1. Realizacja w dwóch etapach w terminie do 2 lat od dnia zawarcia umowy o przyznaniu pomocy.
2. W przypadku, gdy operacja jest inwestycją trwale związaną z nieruchomością, realizacja:
– na obszarze objętym Lokalną Strategią Rozwoju,
– na nieruchomości będącej własnością wnioskodawcy, lub do której wnioskodawca posiada tytuł prawny do dysponowania na cele określone we wniosku o przyznanie pomocy przez okres ubiegania się o przyznanie pomocy na operację, okres realizacji operacji oraz okres związania z celem.
3. W przypadku operacji, która obejmuje koszty zakupu i instalacji odnawialnych źródeł energii, pomoc przyznaje się, jeżeli suma planowanych do poniesienia kosztów dotyczących odnawialnych źródeł energii nie przekracza połowy wszystkich kosztów kwalifikowalnych.
4. Pomocy nie przyznaje się na operacje obejmujące budowę lub modernizację dróg w rozumieniu art. 4 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych, targowisk, sieci wodnokanalizacyjnych, przydomowych oczyszczalni ścieków, oraz operacje dotyczące świadczenia usług rolniczych.
Warunki wypłaty pomocy
1. Pomoc jest wypłacana zgodnie z warunkami określonymi w wytycznych podstawowych.
2. Pomoc wypłacana jest jako refundacja.
3. Pomoc wypłacana jest gdy:
– Operacja służy zaspokajaniu potrzeb społeczności lokalnej.
– Infrastruktura będąca efektem tej inwestycji jest ogólnodostępna i niekomercyjna lub obejmuje obiekty użyteczności publicznej.
– Pomoc wypłacana jest gdy Beneficjent poniósł koszty kwalifikowalne i je opłacił zgodnie z umową o przyznaniu pomocy i przepisami powszechnie obowiązującymi, w formie rozliczenia bezgotówkowego (wytyczne szczegółowe mogą określić przypadki, w których dopuszczalne jest ponoszenie kosztów w formie gotówkowej).
– Pomoc wypłacana jest gdy Beneficjent wykonał zakres rzeczowy operacji.
– Pomoc wypłacana jest gdy Beneficjent zrealizuje inwestycję lub operację zgodnie z kryteriami, za które zostały przyznane punkty, albo spełnił warunki lub zrealizował działania, z tytułu których przyznano punkty.
– Pomoc wypłacana jest gdy Beneficjent nie finansował realizowanych inwestycji, operacji lub kosztów kwalifikowalnych operacji z udziałem innych środków publicznych, jeśli dotyczy;
– Pomoc wypłacana jest gdy Beneficjent prowadził oddzielny system rachunkowości lub korzystał z odpowiedniego kodu rachunkowego dla wszystkich transakcji związanych z realizacją operacji w ramach prowadzonych ksiąg rachunkowych, a gdy nie był zobowiązany do prowadzenia ksiąg rachunkowych – prowadził zestawienie faktur lub równoważnych dokumentów księgowych.
– Pomoc wypłacana jest gdy Beneficjent poniósł koszty kwalifikowalne operacji zgodnie z ustawą PZP, gdy ma to zastosowanie.
– Pomoc wypłacana jest gdy Beneficjent zrealizował lub realizuje zobowiązania określone w umowie o przyznaniu pomocy.
Zobowiązania w okresie związania z celem
Zobowiązania w okresie związania z celem zostały określone w wytycznych podstawowych.
Beneficjent zobowiązuje do przestrzegania warunków podpisanej umowy.
Beneficjent zobowiązuje się do utrzymania zrealizowanej inwestycji co najmniej przez okres 5 lat od dnia wypłaty pomocy.
Jeżeli wszystkie powyższe warunki będą spełnione, wniosek przejdzie do następnego etapu oceny w zakresie spełniania lokalnych kryteriów wyboru.
Wniosek może zostać wybrany przez Radę LGD do dofinansowania, jeżeli uzyska co najmniej minimalną liczbę punktów za spełnienie lokalnych kryteriów wyboru określoną w regulaminie naboru.
Umowa o przyznaniu pomocy zawierana jest z Zarządem Województwa Lubelskiego.
UWAGA: Jeżeli wnioskodawcy zostaną przekazane punkty za kryteria o charakterze deklaratywnym i wnioskodawca złoży deklarację realizacji czynności ocenionych tymi kryteriami, umowa będzie zawierała zobowiązanie.