Drukuj

Festiwal Pączka i Faworka 2020

 

 

Relacja z "Festiwalu paczka i faworka"
Siennica Nadolna, 20 lutego 2020 r.

"Festiwal Pączka i Faworka” już po raz ósmy zorganizowany został przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Krasnystaw Plus” we współpracy z Gminnym Centrum Kultury w Krasnymstawie z/s w Siennicy Nadolnej w ramach działań na rzecz aktywizacji i integracji mieszkańców wsi powiatu krasnostawskiego.

 

 

 

Oficjalnego otwarcia festiwalu dokonała: pani Dorota Sawa – Prezes Zarządu LGD ,,Krasnystaw Plus” oraz pani Dorota Rybczyńska – Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Krasnymstawie z/s w Siennicy Nadolnej uroczyście witając zaproszonych gości, delegacje władz i mieszkańców z gmin powiatu krasnostawskiego. Starosta Powiatu Krasnostawskiego pan Andrzej Leńczuk w swoim przemówieniu nawiązał do tradycji tłustego czwartku ukazującej wyjątkowy dorobek kulinarny lokalnej społeczności. Następnie głos zabrał pan Adam Puchajda – Zastępca Dyrektora Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, który w swoim przemówieniu podkreślił rolę Kół Gospodyń Wiejskich w kultywowaniu tradycji tłustego czwartku i przekazywaniu jej młodym pokoleniom a także zachęcił panie z KGW do wzięcia udziału w I Wojewódzkim Konkursie „Kobieta Gospodarna Wyjątkowa”. W trakcie festiwalu pani Dorota Sawa przedstawiła plan działań podejmowanych w roku 2020 przez LGD ,,Krasnystaw Plus” w ramach PROW na lata 2014-2020.

VIII edycja Festiwalu podczas którego świętowano zwyczaj „Tłustego czwartku” przebiegała w wyjątkowo radosnej atmosferze integrując lokalną społeczność, budując poczucie jedności i wspólnoty wśród mieszkańców regionu krasnostawskiego. Impreza o wieloletniej już historii ukazująca min. wyjątkowy dorobek kulinarny wsi krasnostawskich jest prawdziwą gratką dla miłośników nie tylko tradycyjnych pączków i faworków ale także pozwala czerpać wiele twórczych inspiracji z udziału w tym wydarzeniu jednocześnie podtrzymując i utrwalając dziedzictwo kulinarne wśród społeczności regionu krasnostawskiego.

   W trakcie festiwalu odbył się konkurs pn. „Najsmaczniejszy Pączek”. Komisja konkursowa wybrana z przedstawicieli KGW Gmin Powiatu Krasnostawskiego oceniała walory smakowe i estetyczne zgłoszonych do konkursu pączków.
Werdykt był następujący:

Zdobywcom pierwszych trzech miejsc w konkursie wręczono dyplomy i nagrody, a wszystkim pozostałym uczestnikom wręczono pamiątkowe dyplomy - podziękowania za uczestnictwo i oprawę muzyczną.

W części artystycznej festiwalu wystąpił Zespół Hetmańscy Sarmaci z Zamościa. Artyści ubrani byli m.in. w stylizowane kontusze staropolskie wykonując pieśni i utwory biesiadne w nowoczesnych aranżacjach tj: „Kurdesz”, „Stare Wino”, czy „Hej Sokoły”. Biesiada prowadzona przez charyzmatycznego konferansjera z nutką humoru i dowcipu porwała do wspólnej zabawy i tańca wszystkich zgromadzonych gości.

Serdecznie dziękujemy pani Dorocie Rybczyńskiej Dyrektorowi GCK w Krasnymstawie z/s w Siennicy Nadolnej oraz pracownikom GCK za współpracę i pomoc przy organizacji festiwalu, a wszystkim uczestnikom VIII edycji Festiwalu Pączka i Faworka dziękujemy za przybycie i wspólnie spędzone chwile.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z festiwalu w galerii (autor zdjęć – LGD „Krasnystaw Plus”).