Drukuj

 

Kraina Rumianku 2019 - info

Kraina Rumianku 2019

 

Relacja z wizyty studyjnej pn. Wykorzystanie zasobów rolniczych i tradycji wsi w kierunku rozwoju przedsiębiorczości w ramach realizowanej operacji ,,Współpraca się opłaca” współfinansowanej ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej ,,Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” PROW na lata 2014-2020.

W dniach 15-17 lipca 2019 roku grupa 20 osób z obszaru działania Stowarzyszenia Lokalnej Grupy Działania Krasnystaw Plus uczestniczyła w trzydniowym wyjeździe studyjnym na teren Polesia Lubelskiego i Podlasia.

W pierwszym dniu wizyty grupa zapoznała się z działalnością Krainy Rumianku Stowarzyszenia Aktywizacji Polesia Lubelskiego w Hołownie. Prezes Stowarzyszenia pani Gabriela Bilkiewicz opisała działalność edukacyjno-wypoczynkową wioski tematycznej gdzie dzieci, młodzież i dorośli mogą doświadczyć dawnego codziennego życia mieszkańców w scenerii polskiej wsi Polesia gdzie tradycyjne obyczaje są wciąż żywe i praktykowane. Grupa zapoznała się także z działalnością komercyjną prowadzoną w zakresie zielonych szkół, zajęć okołoświątecznych, imprez integracyjnych, usług wiejskiego SPA, czy organizacji weekendów dla rodzin i turystów indywidualnych. Pasję, wiedzę oraz doświadczenie w działaniach propagujących dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze Krainy Rumianku uczestnicy wyjazdu mogli zweryfikować i potwierdzić podczas warsztatów etnograficznych oraz rękodzielniczych ,,Od włókna do tkaniny”; Mydełka glicerynowe”. W drugim dniu wizyty grupa została przyjęta przez Stowarzyszenie Korycinianki w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Korycinie. Pani Prezes – Renata Strzymińska przedstawiła grupie działalność stowarzyszenia i najważniejsze inwestycje i wydarzenia związane z rozwojem lokalnej społeczności min. Park Kulturowy Milewszczyzna, gospodrstwo serowarskie produkujące Sery Korycińskie jako przykłady rozwoju lokalnego produktu i promocji marki lokalnej w Polsce i Europie. W godzinach popołudniowych grupa dotarła do Ziołowego Zakątka w miejscowości Koryciny. Trzeci dzień wizyty studyjnej rozpoczoł się od spotkania dotyczącego przetwórstwa ziół z właścicielem Ziołowego Zakątka i przedsiębiorstwa ,,Dary Natury” panem Mirosławem Angielczykiem. Grupa pod opieką merytoryczną właściciela zapoznała się z całym obszarem uprawianych ziół, przyrodniczą strefą turystyczną, wiejską podlaską zagrodą z żywym inwentarzem, ogrodami botanicznymi i nowo powstającą infrastrukturą laboratoryjną oraz przetwórczą w organizowanym inkubatorze przetwórczym. Przykłady inwestycji z Ziołowego Zakątka grupa odebrała jako wzorcowe wykorzystanie lokalnych zasobów do osiągnięcia sukcesu w biznesie i promocji obszarów wiejskich. Końcowym działaniem informacyjno-edukacyjnym w programie wizyty były warsztaty zielarskie z prelekcją o tematyce zastosowania ziół w kuchni i ziołolecznictwie prowadzone przez przedstawiciela firmy ,,Dary Natury”. Zdobyte doświadczenia i wiedza w trakcie trzydniowego wyjazdu studyjnego w opinii uczestników stały się inspiracją do nowych działań w zakresie przedsiębiorczości rozwoju obszarów wiejskich na trenie LGD Krasnystaw Plus.

Dorota Sawa
Prezes Zarządu Stowarzyszenia LGD ,,Krasnystaw PLUS”