LGD_slider-02 LGD_slider-03 LGD_slider-04

festiwal tz ico

sladprzeszlosci ico

festiwal tz ico

festiwal tz ico

mojpomysl ico

____

festiwal tz ico

festiwal tz ico

festiwal tz ico

festiwal tz ico

 

Kraina Rumianku 2019 - info

Kraina Rumianku 2019

 

Relacja z wizyty studyjnej pn. Wykorzystanie zasobów rolniczych i tradycji wsi w kierunku rozwoju przedsiębiorczości w ramach realizowanej operacji ,,Współpraca się opłaca” współfinansowanej ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej ,,Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” PROW na lata 2014-2020.

W dniach 15-17 lipca 2019 roku grupa 20 osób z obszaru działania Stowarzyszenia Lokalnej Grupy Działania Krasnystaw Plus uczestniczyła w trzydniowym wyjeździe studyjnym na teren Polesia Lubelskiego i Podlasia.

W pierwszym dniu wizyty grupa zapoznała się z działalnością Krainy Rumianku Stowarzyszenia Aktywizacji Polesia Lubelskiego w Hołownie. Prezes Stowarzyszenia pani Gabriela Bilkiewicz opisała działalność edukacyjno-wypoczynkową wioski tematycznej gdzie dzieci, młodzież i dorośli mogą doświadczyć dawnego codziennego życia mieszkańców w scenerii polskiej wsi Polesia gdzie tradycyjne obyczaje są wciąż żywe i praktykowane. Grupa zapoznała się także z działalnością komercyjną prowadzoną w zakresie zielonych szkół, zajęć okołoświątecznych, imprez integracyjnych, usług wiejskiego SPA, czy organizacji weekendów dla rodzin i turystów indywidualnych. Pasję, wiedzę oraz doświadczenie w działaniach propagujących dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze Krainy Rumianku uczestnicy wyjazdu mogli zweryfikować i potwierdzić podczas warsztatów etnograficznych oraz rękodzielniczych ,,Od włókna do tkaniny”; Mydełka glicerynowe”. W drugim dniu wizyty grupa została przyjęta przez Stowarzyszenie Korycinianki w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Korycinie. Pani Prezes – Renata Strzymińska przedstawiła grupie działalność stowarzyszenia i najważniejsze inwestycje i wydarzenia związane z rozwojem lokalnej społeczności min. Park Kulturowy Milewszczyzna, gospodrstwo serowarskie produkujące Sery Korycińskie jako przykłady rozwoju lokalnego produktu i promocji marki lokalnej w Polsce i Europie. W godzinach popołudniowych grupa dotarła do Ziołowego Zakątka w miejscowości Koryciny. Trzeci dzień wizyty studyjnej rozpoczoł się od spotkania dotyczącego przetwórstwa ziół z właścicielem Ziołowego Zakątka i przedsiębiorstwa ,,Dary Natury” panem Mirosławem Angielczykiem. Grupa pod opieką merytoryczną właściciela zapoznała się z całym obszarem uprawianych ziół, przyrodniczą strefą turystyczną, wiejską podlaską zagrodą z żywym inwentarzem, ogrodami botanicznymi i nowo powstającą infrastrukturą laboratoryjną oraz przetwórczą w organizowanym inkubatorze przetwórczym. Przykłady inwestycji z Ziołowego Zakątka grupa odebrała jako wzorcowe wykorzystanie lokalnych zasobów do osiągnięcia sukcesu w biznesie i promocji obszarów wiejskich. Końcowym działaniem informacyjno-edukacyjnym w programie wizyty były warsztaty zielarskie z prelekcją o tematyce zastosowania ziół w kuchni i ziołolecznictwie prowadzone przez przedstawiciela firmy ,,Dary Natury”. Zdobyte doświadczenia i wiedza w trakcie trzydniowego wyjazdu studyjnego w opinii uczestników stały się inspiracją do nowych działań w zakresie przedsiębiorczości rozwoju obszarów wiejskich na trenie LGD Krasnystaw Plus.

Dorota Sawa
Prezes Zarządu Stowarzyszenia LGD ,,Krasnystaw PLUS”

 

 

Partnerzy:

Powiat Krasnostawski Gmina Krasnystaw Gmina Fajsławice Gmina Gorzków Gmina Izbica Gmina Kraśniczyn Gmina Łopiennik Górny Gmina Rudnik Gmina Siennica Różana Gmina Żółkiewka Miasto Krasnystaw

PROW 2014 2020

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Operacja mająca na celu prowadzenie strony internetowej współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej
w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”,
poddziałanie „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Celem operacji jest sprawne wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju, w tym realizacja Planu Komunikacji.