Drukuj

Festiwal Pączka i Faworka 2019

 

 

Relacja z "Festiwalu paczka i faworka"
Siennica Nadolna, 28 lutego 2019 r.

,,Festiwal Pączka i Faworka” po raz siódmy zorganizowany został przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania ,,Krasnystaw Plus” we współpracy z Gminnym Centrum Kultury w Krasnymstawie z/s w Siennicy Nadolnej w ramach działań na rzecz aktywizacji i integracji mieszkańców wsi powiatu krasnostawskiego.

 

 

 

   W imieniu organizatorów oficjalnego otwarcia festiwalu dokonała: pani Dorota Sawa – Prezes Zarządu LGD ,,Krasnystaw Plus” oraz pani Edyta Gajowiak - Powroźnik – Wójt Gminy Krasnystaw uroczyście witając zaproszonych gości, delegacje władz i mieszkańców z gmin powiatu krasnostawskiego. W trakcie festiwalu pani Dorota Sawa przedstawiła plan działań podejmowanych w roku 2019 przez LGD ,,Krasnystaw Plus” w ramach PROW na lata 2014-2020. W krótkim przemówieniu nawiązującym do tradycji tłustego czwartku i kontynuacji festiwalu jako działania aktywizującego mieszkańców wsi na rzecz rozwoju obszarów wiejskich wyrazy aprobaty i uznania dla organizatorów oraz uczestników festiwalu przekazał Starosta Powiatu Krasnostawskiego pan Andrzej Leńczuk.

   VII edycja Festiwalu podczas którego świętowano zwyczaj ,,Tłustego czwartku” przebiegała w radosnej atmosferze jedności i zgody, budując pozytywne relacje wśród mieszkańców regionu krasnostawskiego. Impreza o wieloletniej już historii ukazująca min. wyjątkowy dorobek kulinarny wsi krasnostawskich była prawdziwą gratką dla miłośników nie tylko tradycyjnych pączków i faworków ale również lokalnych produktów kulinarnych pojawiających się na naszych stołach podczas tradycyjnych uroczystości rodzinnych. Przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich z Gmin Powiatu Krasnostawskiego produkty kulinarne o smakach zapamiętanych z rodzinnych domów, wytwarzanych na bazie lokalnych surowców i przepisów przekazywanych pokoleniowo były kluczowym atrybutem podtrzymującym i utrwalającym zachowanie dziedzictwa kulinarnego wśród społeczności regionu krasnostawskiego.

   W ramach festiwalu odbył się konkurs pn. ,,Najsmaczniejszy Pączek”. Komisja konkursowa wytypowana z przedstawicieli KGW Gmin Powiatu Krasnostawskiego oceniała walory smakowe i estetyczne zgłoszonych do konkursu pączków.
Werdykt był następujący:

   Zdobywcom pierwszych trzech miejsc w konkursie wręczono dyplomy i nagrody, a wszystkim pozostałym uczestnikom wręczono pamiątkowe dyplomy - podziękowania za uczestnictwo, przygotowanie potraw festiwalowych i oprawę muzyczną.

   W części artystycznej festiwalu wystąpił kabaret FiFa-RaFa Mateusz i Ola Kwiatkowscy w programie pt. ,,I że ci nie odpuszczę”. Do tańca biesiadnie zagrała Kapela Ludowa ,,Cukrowniacy” z Siennicy Nadolnej oraz Kapela z Gorzkowa.

   Serdecznie Dziękujemy pani Dorocie Rybczyńskiej Dyrektorowi GCK w Krasnymstawie z/s w Siennicy Nadolnej oraz pracownikom GCK za współpracę i pomoc przy organizacji festiwalu, a wszystkim uczestnikom VII edycji Festiwalu Pączka i Faworka dziękujemy za przybycie i wspólnie spędzone chwile.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z festiwalu w galerii (autor zdjęć – LGD ,,Krasnystaw Plus”).