LGD_slider-02 LGD_slider-03 LGD_slider-04

festiwal tz ico

sladprzeszlosci ico

festiwal tz ico

festiwal tz ico

mojpomysl ico

____

festiwal tz ico

festiwal tz ico

festiwal tz ico

festiwal tz ico

Festiwal Pączka i Faworka 2019

 

 

Relacja z "Festiwalu paczka i faworka"
Siennica Nadolna, 28 lutego 2019 r.

,,Festiwal Pączka i Faworka” po raz siódmy zorganizowany został przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania ,,Krasnystaw Plus” we współpracy z Gminnym Centrum Kultury w Krasnymstawie z/s w Siennicy Nadolnej w ramach działań na rzecz aktywizacji i integracji mieszkańców wsi powiatu krasnostawskiego.

 

 

 

   W imieniu organizatorów oficjalnego otwarcia festiwalu dokonała: pani Dorota Sawa – Prezes Zarządu LGD ,,Krasnystaw Plus” oraz pani Edyta Gajowiak - Powroźnik – Wójt Gminy Krasnystaw uroczyście witając zaproszonych gości, delegacje władz i mieszkańców z gmin powiatu krasnostawskiego. W trakcie festiwalu pani Dorota Sawa przedstawiła plan działań podejmowanych w roku 2019 przez LGD ,,Krasnystaw Plus” w ramach PROW na lata 2014-2020. W krótkim przemówieniu nawiązującym do tradycji tłustego czwartku i kontynuacji festiwalu jako działania aktywizującego mieszkańców wsi na rzecz rozwoju obszarów wiejskich wyrazy aprobaty i uznania dla organizatorów oraz uczestników festiwalu przekazał Starosta Powiatu Krasnostawskiego pan Andrzej Leńczuk.

   VII edycja Festiwalu podczas którego świętowano zwyczaj ,,Tłustego czwartku” przebiegała w radosnej atmosferze jedności i zgody, budując pozytywne relacje wśród mieszkańców regionu krasnostawskiego. Impreza o wieloletniej już historii ukazująca min. wyjątkowy dorobek kulinarny wsi krasnostawskich była prawdziwą gratką dla miłośników nie tylko tradycyjnych pączków i faworków ale również lokalnych produktów kulinarnych pojawiających się na naszych stołach podczas tradycyjnych uroczystości rodzinnych. Przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich z Gmin Powiatu Krasnostawskiego produkty kulinarne o smakach zapamiętanych z rodzinnych domów, wytwarzanych na bazie lokalnych surowców i przepisów przekazywanych pokoleniowo były kluczowym atrybutem podtrzymującym i utrwalającym zachowanie dziedzictwa kulinarnego wśród społeczności regionu krasnostawskiego.

   W ramach festiwalu odbył się konkurs pn. ,,Najsmaczniejszy Pączek”. Komisja konkursowa wytypowana z przedstawicieli KGW Gmin Powiatu Krasnostawskiego oceniała walory smakowe i estetyczne zgłoszonych do konkursu pączków.
Werdykt był następujący:

  • I miejsce przyznano KGW - ,,Zespół Kulinarny z Gorzkowa” - Gmina Gorzków
  • II miejsce przyznano KGW - ,,Gminne Stowarzyszenie Aktywnych Kobiet w Fajsławicach” - Gmina Fajsławice
  • III miejsce przyznano KGW Siennica Różana - Gmina Siennica Różana.

   Zdobywcom pierwszych trzech miejsc w konkursie wręczono dyplomy i nagrody, a wszystkim pozostałym uczestnikom wręczono pamiątkowe dyplomy - podziękowania za uczestnictwo, przygotowanie potraw festiwalowych i oprawę muzyczną.

   W części artystycznej festiwalu wystąpił kabaret FiFa-RaFa Mateusz i Ola Kwiatkowscy w programie pt. ,,I że ci nie odpuszczę”. Do tańca biesiadnie zagrała Kapela Ludowa ,,Cukrowniacy” z Siennicy Nadolnej oraz Kapela z Gorzkowa.

   Serdecznie Dziękujemy pani Dorocie Rybczyńskiej Dyrektorowi GCK w Krasnymstawie z/s w Siennicy Nadolnej oraz pracownikom GCK za współpracę i pomoc przy organizacji festiwalu, a wszystkim uczestnikom VII edycji Festiwalu Pączka i Faworka dziękujemy za przybycie i wspólnie spędzone chwile.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z festiwalu w galerii (autor zdjęć – LGD ,,Krasnystaw Plus”).

Partnerzy:

Powiat Krasnostawski Gmina Krasnystaw Gmina Fajsławice Gmina Gorzków Gmina Izbica Gmina Kraśniczyn Gmina Łopiennik Górny Gmina Rudnik Gmina Siennica Różana Gmina Żółkiewka Miasto Krasnystaw

PROW 2014 2020

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Operacja mająca na celu prowadzenie strony internetowej współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej
w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”,
poddziałanie „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Celem operacji jest sprawne wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju, w tym realizacja Planu Komunikacji.