LGD_slider-02 LGD_slider-03 LGD_slider-04

sp banermpu baner


festiwal tz ico

festiwal tz ico

festiwal tz ico

festiwal tz ico

mojpomysl ico

____

festiwal tz ico

festiwal tz ico

festiwal tz ico

festiwal tz ico

Festiwal Pączka i Faworka 2018

 

 

W dniu 8 lutego 2018 roku w Siennicy Nadolnej Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania ,,Krasnystaw Plus” we współpracy z Gminnym Centrum Kultury w Krasnymstawie z/s w Siennicy Nadolnej
po raz szósty zorganizowało
,,Festiwal Pączka i Faworka”

w ramach działań na rzecz integracji mieszkańców Powiatu Krasnostawskiego na obszarze Gmin Wiejskich objętych działaniem Stowarzyszenia LGD ,,Krasnystaw Plus” w ramach Lokalnej Strategii Rozwoju.

 

 

   Oficjalnego otwarcia w imieniu organizatorów festiwalu dokonała: Pani Edyta Gajowiak- Powroźnik Wiceprezes Zarządu LGD ,,Krasnystaw Plus” oraz Pani Dorota Rybczyńska – Dyrektor GCK w Krasnymstawie z/s w Siennicy Nadolnej. W trakcie oficjalnego otwarcia do uczestników i organizatorów festiwalu przemawiał Pan Janusz Szpak – Starosta Powiatu Krasnostawskiego, a w imieniu Pani Poseł na Sejm RP Teresy Hałas głos zabrał Mirosław Księżuk - Dyrektor Biura.

   Wojciech Hus z LGD przedstawił zebranym zakres i wielkość pozyskanych dotacji w roku 2017 w ramach LSR finansowanych z PROW 2014- 2020 oraz założenia realizacji najbliższych przedsięwzięć zgodnych z planem działania LGD Krasnystaw PLUS.
Pani Feliksa Gorzkowska ze Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Fajsławice przedstawiła zebranym procedury rejestracji produktów Ziemi Krasnostawskiej na listę produktów tradycyjnych prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

   W ramach festiwalu odbył się konkurs pt. ,,Najsmaczniejszy Pączek”. Komisja konkursowa wytypowana z przedstawicieli KGW Gmin Powiatu Krasnostawskiego oceniła walory smakowe i estetyczne zgłoszonych pączków do konkursu.
Werdykt był następujący:

  • I miejsce przyznano przedstawicielkom KGW Żółkiewka - Gmina Żółkiewka
  • II miejsce przyznano przedstawicielkom z KGW Majdan Surhowski - Gmina Kraśniczyn
  • III miejsce przyznano przedstawicielkom KGW Bzite - Gmina Krasnystaw

   Zwycięzcom konkursu wręczono dyplomy i nagrody, a wszystkim pozostałym uczestnikom wręczono pamiątkowe dyplomy - podziękowania za uczestnictwo w wydarzeniach festiwalowych.

   VI Festiwal Pączka i Faworka był prawdziwa gratką dla miłośników nie tylko słodkich pyszności ale również lokalnych produktów kulinarnych. Przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich z Gmin Powiatu Krasnostawskiego produkty kulinarne wytwarzane na bazie lokalnych surowców i przepisów przekazywanych pokoleniowo były dodatkowym atrybutem podtrzymującym i utrwalającym zachowanie dziedzictwa kulinarnego społeczności regionu Krasnostawskiego.

   Gościom festiwalu moc niezapomnianych wrażeń artystycznych zapewnił spektakl Żeńskiej Grupy Teatralnej Bzite z Gminnego Centrum Kultury w Siennicy Nadolnej wg. scenariusza Izabeli Degórskiej w reżyserii Andrzeja Woźniaka, a doskonałą biesiadną atmosferę i wspaniałą zabawę taneczną wykreowały zespoły śpiewacze: ,,Siedliszczanki” z Siedlisk, ,,Fajsławianki” z Fajsławic oraz kapele ludowe: Kapela „Siennica” z Siennicy Różanej, Kapela „Łopieńczacy” z Łopiennika Górnego oraz Kapela Ludowa z Gorzkowa.

Serdecznie dziękujemy wszystkim Gościom
za uczestnictwo podczas VI Festiwalu Pączka i Faworka.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z festiwalu w galerii poniżej
(autor zdjęć – LGD ,,Krasnystaw Plus”).

Partnerzy:

Powiat Krasnostawski Gmina Krasnystaw Gmina Fajsławice Gmina Gorzków Gmina Izbica Gmina Kraśniczyn Gmina Łopiennik Górny Gmina Rudnik Gmina Siennica Różana Gmina Żółkiewka Miasto Krasnystaw

PROW 2014 2020

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Operacja mająca na celu prowadzenie strony internetowej współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej
w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”,
poddziałanie „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Celem operacji jest sprawne wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju, w tym realizacja Planu Komunikacji.